Cięcie wodą metalu

Cięcie wodą metalu

Cięcie wodą to jedna z wyjątkowo popularnych wśród naszych Klientów usług. Metoda ta lubiana jest głównie za to, że w żaden sposób nie zmienia struktury obrabianego materiału np. w związku z oddziaływaniem ciepła w różnych strefach. Pozwala na precyzyjne cięcie i pozostawienie gładkich powierzchni krawędzi. Precyzja cięcia wodą wynosi do 0,1 mm. Szczeliny, które się wycina, mają bardzo niewielką średnicę, co ogranicza straty materiału.

Jak odbywa się cięcie wodą stali?

Cięcie stali wodą przeprowadza się przy pomocy specjalnej dyszy, z której wydostaje się woda pod dużym ciśnieniem. W przypadku miękkich materiałów stosowana jest wyłącznie woda, natomiast w odniesieniu do twardszych, wykorzystuje się również ścierniwo, które jest dodawane do wody, gdy ta przechodzi przez komorę mieszającą. Stosowane ścierniwo to w tym przypadku garnet – specjalny rodzaj piasku o wysokim poziomie twardości i ostrości.

Woda jest aplikowana pod bardzo dużym ciśnieniem, które sięga nawet 6000 bar. Wycinarka wykorzystywana do cięcia wodą jest sterowana przez komputer CNC.

Cięcie wodą może być stosowane nie tylko w odniesieniu do metali, ale także różnych innych materiałów np. tworzyw sztucznych czy kamienia. Mocną stroną metody jest to, że sprawdza się nawet wówczas, gdy inne techniki cięcia doprowadziłyby np. do pęknięcia obrabianego materiału czy jego wypaczenia. Można wykorzystywać ją także w cięciu wielowarstwowym czy w odniesieniu do materiałów zespolonych.

Kiedy stosuje się cięcie wodą stali?

Cięcie wodą stali wykorzystuje się wówczas, kiedy zachodzi potrzeba cięcia niskotemperaturowego. W przypadku grubszych materiałów metoda jest  nieco bardziej czasochłonna, jednak jej niewątpliwą zaletą jest to, że może być stosowana w szerokim spektrum grubości materiałów – od 2 do nawet 200 milimetrów.

Wodą można wycinać najróżniejsze kształty i otwory, a po zastosowaniu metody nie trzeba wykonywać dodatkowej obróbki wykańczającej. Na cięcie wodą metalu decydują się firmy, którym nieobca jest troska o środowisko naturalne – garnet jest nietoksyczny, może być utylizowany lub wykorzystywany ponownie w obiegu zamkniętym, a podczas cięcia nie wydzielają się gazy, ani pyły.